Skocz do zawartości

Historia


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 186
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

http://wiadomosci.on...-wiadomosc.html

Jakoś miejscowi mieszkańcy pochodzenia Ukraińskiego zamilkli. Jak to rozumieć? Wytrącono im propagandowe slogany czy może nie wiedzą jak wybrnąć z tego położenia? A może szczera skrucha za "tamte" ludobójcze działania UPA rozwiały by liczne niedomówienia i wątpliwości? Pod warunkiem ,że są szczere i nastawione na pojednanie......

Odnośnik do odpowiedzi

rozwiałyby ...pisze się razem.

...szczerze i pojednawczo :)

Słowo "Rozwiałyby" powinno być z wielkiej litery. Zdanie "Pisze się razem." powinno zaczynać się z wielkiej litery. Po :) powinna być kropka.

Chcesz sprowadzać rozmowę do takiego poziomu?

Odnośnik do odpowiedzi

...to nie było zdanie :) ...tak mi się pomyślało :)

"Chcesz sprowadzać rozmowę do takiego poziomu?

Nie zauważam tu próby ...rozmowy. A za innych wypowiadać się nie będę.

Daj temat a ja Ci zaoferuję rozmowę. To, że nie odpowiada Ci to, że pewni kretyni się tutaj wpisują nie oznacza, że wszyscy tutaj są tacy.

Odnośnik do odpowiedzi

Daj temat a ja Ci zaoferuję rozmowę. To, że nie odpowiada Ci to, że pewni kretyni się tutaj wpisują nie oznacza, że wszyscy tutaj są tacy.

...wiem.

Irytuje mnie wklejanie i 'lament' w stylu 'nie zapominajmy', 'są wśród nas', 'czają się za rogiem'... itd. To nie jest rozmowa. Nie dla mnie.

Odnośnik do odpowiedzi

Daj temat a ja Ci zaoferuję rozmowę. To, że nie odpowiada Ci to, że pewni kretyni się tutaj wpisują nie oznacza, że wszyscy tutaj są tacy.

Ten wątek jest poświęcony historii i nie wyzywaj ludzi którzy tu piszą. Zaraz się okaże że tylko wy dwaj macie glejt na pisanie na tym forum. Nie doczekanie wasze.

Odnośnik do odpowiedzi

...wiem.

Irytuje mnie wklejanie i 'lament' w stylu 'nie zapominajmy', 'są wśród nas', 'czają się za rogiem'... itd. To nie jest rozmowa. Nie dla mnie.

W takim razie, nie tykaj gówna a nie będzie ono śmierdziało. Zignoruj kilku palantów i prowadź dialog z tymi, z którymi możesz to robić. Ale z całym szacunkiem, nie naiwne tematy tylko poważne. W końcu przyjdzie taki czas, że Ci, którzy lamentują o Wołyniu przyłączą się.

Odnośnik do odpowiedzi

Ten wątek jest poświęcony historii i nie wyzywaj ludzi którzy tu piszą. Zaraz się okaże że tylko wy dwaj macie glejt na pisanie na tym forum. Nie doczekanie wasze.

Wklejaj co chcesz, pisz o czym chcesz. Mi nic do tego. Kawazmlekiem ma swoje pomysły i dobrze by było je przedyskutować i tak samo jak ja i on nie mamy monopolu na to forum tak samo Ty nie masz monopolu na nie. Dobrej nocy.

Odnośnik do odpowiedzi

Grzechem było by dzisiaj nie pisać o Wołyniu. Wszyscy uczcili pamięć pomordowanych jutro pewnie będzie ciszej. Jak napiszesz coś to źle bo nie pamietasz ale jak ktoś napisze to też źle bo po co o tym tyle pisać. Czy wam ktoś dogodzi?

Odnośnik do odpowiedzi

[...] Jak napiszesz coś to źle bo nie pamietasz ale jak ktoś napisze to też źle bo po co o tym tyle pisać. Czy wam ktoś dogodzi?

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi chamstwo ...ale mniejsza z nią.

Ta tragedia zdarzyła się naprawdę i pozostanie na zawsze niechlubną częścią ukraińskiej historii. Czy to się komuś podoba czy nie. I ...nie, nie za sprawą wszystkich Ukraińców żyjących w tamtych, okrutnych czasach; tylko za sprawą garstki, za którą 'poszli' inni.

Inni, wielu ...ale nie wszyscy.

To, że Rządy nie potrafią się ze sobą porozumieć w tej kwestii, uznać wzajemnych racji, praw, dogadać, pochylić przed sobą czoła- jakoś mnie nie dziwi. Kulturą porozumiewania się na 'własnym podwórku' nie grzeszy ani polski, ani ukraiński Rząd; wystawiając się na pośmiewisko całej Europy i chyba aż po Chiński Mur. Jeśli się nie umie porozumiewać we własnym języku, obcy stanowi jeszcze większą przepaść.

Dziś mamy niemal natychmiastowy dostęp do wszelkich możliwych środków masowego przekazu. Na jednym końcu świata odbywa się tragedia, a my na drugim śledzimy akcję ratunkową. Dziś trudno ukryć prawdę, nie przekazać, nie informować. Kiedyś tak nie było. Ludzie wiedzieli tyle ile sami doświadczyli, tyle ile chciano im pokazać, powiedzieć- tyle ile uznano za 'słuszne'. Ludzie długo nie mieli pojęcia o wydarzeniach na Wołyniu, o Oświęcimiu, o Sybirze itd.- nie było ich tam, nie uczestniczyli w tragediach tamtych ludzi. Trudno winić za niewiedzę; tym bardziej jeśli wynika nie z ignorancji a z braku świadomości, z niedoinformowania. Wielu z nich w tym samym czasie doświadczało podobnych tragedii tyle, że w innych miejscach. Praktycznie cała Europa tonęła we krwi. Najprościej powiedzieć 'były takie czasy' i szczerze mówiąc to jedyne rozsądne stwierdzenie, bo ... człowieczeństwa nie odda wielu ludziom już nikt. Można zasłaniać się wojną, ale wojny same nie wybuchają- to ludzkość,od zawsze, doprowadza do konfliktów, podsyca je by chwycić za broń.

To są trudne sprawy, bo każdy czuje się pokrzywdzony na swój okrutny i okrutniejszy sposób. Podczas gdy jedni nie potrafią wybaczyć, zapomnieć ...a bardzo by chcieli; inni chcą za wszelką cenę pamiętać i mają do tego pełne prawo. Bo... człowiek myślący ma obowiązek wiedzieć. Choćby po to i przede wszystkim dlatego, by już nigdy więcej do czegoś takiego nie dopuścić. Ukraińcy nie wyłączają telewizorów, nie ignorują prasy. Też chcą wiedzieć i możecie wierzyć lub nie- bardzo to wszystko przeżywają. Oczywiście, nie wypowiadam się tu w imieniu ogółu. Wiem, że wielu nie umie pogodzić się z przeszłością, nigdy nie otrzyma już odpowiedzi na pytania o wydarzenia jakie działy się tuż obok, im, ich rodzinom czy z ich udziałem. Wielu umierało bez rozgrzeszenia; bo nie umieli wybaczyć sobie ...by żyć.Receptą na brak konfliktów, brak porozumienia miedzy narodami nie jest jednak sianie wzajemnej nienawiści. Mamy tu i teraz i od naszej wrażliwości, mądrości zależy nie tylko nasze jutro; ale przede wszystkim naszych dzieci.

Jeśli będziemy je wychowywać w nienawiści- przesiąkną nią.

Jeśli chodzi o Wołyń i nie tylko ... nie potrafię się wypowiadać. Szczerze. Nie potrafię, trudno mi... bo istnieją kwestie, które wychodzą poza mój system wartości i pojmowania świata; nie pojmuję jak można przywiązać psa pod lasem i zostawić go, tylko dlatego że sprawia problem podczas wyjazdu na wakacje ...a co dopiero topienie noworodków, masowe mordy, ludobójstwa, wojny.

Ja nie mam problemu z określeniem się czy wg. mnie to było ludobójstwo czy czystka etniczna czy też zbiorowy mord. Dla mnie świadome odebranie komuś życia,z premedytacją,to ludobójstwo i tyle na ten temat. Ludobójcami są 'zleceniodawcy','wykonawcy', ci jacy noszą na swych rękach krew. Powinni byli zostać pojmani, osądzeni i zlikwidowani zaraz po wojnie ... byłoby pozamiatane. Porządki to nie zamiatanie brudu pod dywan. Przerzucanie śmieci z jednego konta w drugi kont-nie oczyszcza pomieszczenia- piętrzy syf. Podobnie dzieje się z winą.

Żadne badania, genezy, debaty nie zmienią faktu, że w moim odczuciu człowiek to ...żart Boga. Okrutny żart.

Stworzeni na Jego podobieństwo przekraczamy absolutnie wszystkie granice człowieczeństwa. 'Podarowana' nam dusza, rozum miały nas wyróżnić spośród zwierząt.

Tylko czy jesteśmy rzeczywiście tym ...lepszym gatunkiem?

Rozum to dar ale i ... przekleństwo. Dla rzeszy Niemców, Hitler był człowiekiem niezwykle mądrym, poszli za nim do piekła.

Czy to czyni z Hitlera wielkiego wodza? Czy raczej z ludzi głupi lud?

Odnośnik do odpowiedzi

To nie jest kwestia stołu i nożyc. To kwestia dialogu.

Mnie jeszcze coś innego frustruje. Jak nasz rząd wypadnie w oczach Europy i Świata łącząc 'te' dwie dzisiejsze debaty.

Widzisz, wypadł jak krowa przed ubojem rytualnym.Polacy przestali myśleć i zdali się na głupoli zajmujących stołki rządowe i samorządowe.

Odnośnik do odpowiedzi

Ukraińcy nigdy nie będą kochać Polaków, tylko lepsze warunki życia w Polsce.Gdybyśmy byli biedni jak Rumunia, to olali by nas. A swoją drogą podobnie jak żydzi opanowują coraz więcej miejsc pracy, wręcz tworzą je dla "swoich".

Odnośnik do odpowiedzi

Daj spokój bo czepiasz się z przesadą. To jest historyczny wątek - wspomnimy, pochylimy się i koniec. Jak nas nie lubią to trudno. Nas Polaków też jest pełno i nikt nas nie lubi. Tu bardziej chodziło o wspomnienie o mordzie wołyńskim i tyle a może aż tyle!

Odnośnik do odpowiedzi
dr ks. Ruslan Martsishak - religia, j. ukraiński

Dlaczego się czepia? Nic się właśnie nie czepia tylko stwierdza fakty. Czy my Polacy mamy na Ukrainie takie swobody w nauczanie własnej religii i języka?????? No pytam ciebie "?" odpowiadaj zaraz.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...