Skocz do zawartości

Postanowienie rdoś????


?????

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest za postanowienie? Wychodzi na to, że żwirownia swoje, rdoś swoje, burmistrz swoje a cierpieć będą mieszkańcy...

Źródło: http://insko.hsms.pl/index.php/wirownia ... la-wirowni

Portal Ińsko dotarł do Postanowienia RDOŚ z dnia 03 lipca 2012r. w którym określił zakres raporu oddziaływania na środowisko dla planowanej żwirowni Ińsko. Poniżej przedstawiamy najważniejsze stwierdzenia zawarte w Postanowieniu. Jeżeli jednak RDOŚ w Uzasadnieniu do Postanowienia już dzisiaj stwierdza, że: "Wystąpi trwała zmiana krajobrazu oraz permanentny wpływ na faunę i florę. Przedsięwzięcie może potencjalnie negatywnie wpłynąć na stosunki wodne, a w konsekwencji trwale zmienić uwarunkowania środowiskowe na tym obszarze, co pociąga za sobą skutki w postaci trwałej zmiany krajobrazu i istniejących ekosystemów.†to dziwimy się, jakim cudem SKSM porywa sie na rzeczy niemożliwe? Dokument podpisał (z upoważnienia regionalnego Dyrektora) Naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód i Zarządzania Środowiskiem w RDOŚ w Szczecinie mgr inż. Bogdan Dobrzyński.

RDOŚ stwierdza aby w Raporcie uwzględnić między innymi poniższe zagadnienia:

Dokładnie opisać planowane przedsięwzięcie, scharakteryzować je i przedstawić główne cechy zastosowanej technologii, przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń wynikające z funkcjonowania zakładu.

Przedstawić zakres prac związanych z planowanym przedsięwzięciem oraz wpływ tych prac na poszczególne komponenty środowiska.

Szczegółowo opisać środowisko gruntowo-wodne (geologia, hydrogeologia, hydrologia) i warunki środowiskowe na terenie przedsięwzięcia i na obszarze oddziaływania.

Przeanalizować wpływ na środowisko gruntowo-wodne planowanego przedsięwzięcia oraz wskazać zagrożenia oraz sposoby zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem oraz zmianami środowiska gruntowo-wodnego. Należy odnieść się również w tym kontekście do siedlisk wodolubnych i od wody zależnych, z uwzględnieniem występujących w okolicy cieków i zbiorników wodnych.

Wskazać konkretne rozwiązania jakie będą przedsięwzięte podczas eksploatacji złoża celem wyeliminowania przenikania zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego.

Należy przedstawić wpływ planowanego przedsięwzięcia na sąsiadujące tereny leśne w kontekście zmiany stosunków wodnych na przedmiotowym terenie.

Przedstawić bilans ilościowo-jakościowy odpadów powstających na etapie realizacji i eksploatacji wraz z określeniem miejsca magazynowania i późniejszego zagospodarowania, w tym odpadami niebezpiecznymi.

Zidentyfikować źródła emisji hałasu do środowiska zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji, właściwie określić tereny chronione akustycznie. Przeprowadzić analizę w zakresie emisji hałasu.

Opisać elementy przyrodnicze środowiska objęte zakresem oddziaływania żwirowni (inwentaryzacja przyrodnicza terenu, opis fauny, flory, najbliższe obszary chronione, a także wpływ przedsięwzięcia na te obszary), opisać warunki środowiskowe w miejscu żwirowni i w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Przedstawić wykaz siedlisk przyrodniczych występujących na terenie oraz w sąsiedztwie żwirowni z podaniem wpływu inwestycji na te obszary.

Przedstawić wykaz gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie przeznaczonym pod inwestycję oraz w sąsiedztwie, w tym gatunków podlegających ochronie i ich siedlisk.

Przeanalizować wpływ realizacji i eksploatacji inwestycji na istniejące formy ochrony przyrody (w szczególności na cele i przedmioty ochrony danych form) występujące na terenie inwestycji i w jej sąsiedztwie.

Przeanalizować wpływ projektowanej inwestycji na awifaunę i herpetofaunę występującą na danym terenie.

W oparciu o informacje zawarte w pkt. 9-13 określić wpływ żwirowni na cel i przedmiot ochrony Natury 2000 „Ostoja Ińska†i „Pojezierze Ińskieâ€.

Opisać przewidywane do podjęcia działania mające na celu zapobieganie, czy minimalizowanie negatywnych oddziaływań.

Przedstawić informacje dotyczące wystąpienia ewentualnych awarii w obrębie miejsca inwestycji, a także podać sposoby zapobiegania występowania lub ograniczenia skutków awarii.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie liczyłbym na cud rdosiowy. Wszystko jest ukantowane i przekupione. Kwestia gustu kto jak sobie to wytłumaczy. Postanowienie to tylko kolejny krok w uzyskaniu koncesji. Błąkający mieszkańcy znajdźcie w końcu drogę ewakuacyjną bo inaczej koniec ze spokojem, ciszą, wodą, powietrzem itd. itp.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...