Skocz do zawartości

PRAWNA I OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOSC URZEDNIKA


Inwestor

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie cos pozadnego zaczyna sie dziac w prawie. Ta Ustawa wchodzi od 17 maja 2011. Wiec, obywatele, widzac cos lub bedac pokrzywdzonymi , nie bujcie sie zajzec do biur adwokackich. Jak poprosicie adwokata o zaplate tzw "po wygranej" wiele kancelari na to idzie widzac sprawe do wygrania. Zaplata nastepuje po zakonczeniu sprawy OBYWATEL v URZEDNIK

• Kara dla urzędników za łamanie prawa 10 sty, 07:05| Gazeta Podatkowa

• Urzędników trzeba karać 8 kwi 10, 10:07 | Radio PiN

urząd i urzednik (177) zobaczą więcej kar (164) zobacz więcej

Za naruszenie prawa zapłacą rocznymi dochodami. Nowe przepisy dotyczą kilkuset tysięcy osób. Grozi nam blokada decyzji w administracji.

We wtorek wchodzi w życie ustawa z 20 stycznia o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Przewiduje ona obowiązek zwrotu przez urzędnika odszkodowania wypłaconego przez Skarb Państwa przyznanego przez sąd obywatelowi czy przedsiębiorcy pokrzywdzonemu przez bezprawną decyzję wydaną przez tego urzędnika.

Nowa odpowiedzialność dotyczy nie tylko przeszło 200 tys. pracowników administracji państwowej, ale także porównywalnej liczby samorządowców. Największa grupa, która powinna obawiać się nowych przepisów, to ponad 50 tys. pracowników skarbówki, którzy na co dzień wydają po kilkadziesiąt decyzji podatkowych. Jeśli do błędu podczas ich wydawania dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa, odpowiedzialność urzędnika będzie limitowana do rocznej pensji. Jeśli złamie on prawo umyślnie, to zwróci całe wypłacone przez Skarb Państwa odszkodowanie. Może to oznaczać nawet kilka milionów złotych kary dla nieuczciwego urzędnika.

– Może to spowodować blokadę administracji, gdyż urzędnicy będą obawiali się składać podpisy pod decyzjami – komentuje adwokat Józef Forystek z Kancelarii Forystek & Partnerzy. – Będą się wstrzymywali do czasu, aż uzyskają absolutną pewność, że sąd nie podważy ich rozstrzygnięcia. Takie unikanie odpowiedzialności będzie im się nawet opłacało, gdyż grzywny za bezczynność czy przewlekłe prowadzenie postępowania są bardzo niskie i niezwykle rzadko nakładane. W zeszłym roku było ich kilkanaście. Biorąc pod uwagę, że urzędnicy wydają setki tysięcy decyzji rocznie, to naprawdę niewiele.

12 mld zł wynosi suma roszczeń przeciw Skarbowi Państwa

Ratunkiem dla urzędników mogą być polisy OC. – Jeszcze nie słyszałem o takiej ofercie ze strony firm ubezpieczeniowych, ale jeśli będzie zapotrzebowanie na takie polisy, z pewnością znajdzie się także ubezpieczyciel, który będzie je sprzedawał – zauważa Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Nie sądzę jednak, by jakakolwiek zaoferowała ochronę na wypadek umyślnego łamania prawa przez urzędników.

Mateusz Rzemek

Odnośnik do odpowiedzi

Jako dopiska do tej Ustawy nie omieszkam zalaczyc jedna poprawke. Adwokat Józef Forystek z Kancelarii Forystek & Partnerzy. – Będą się wstrzymywali do czasu, aż uzyskają absolutną pewność.......

Odpowiadam, ze lepiej jak beda sie zastanawiac nad decyzja troche dluzej ( TERMINY OBOWIAZUJA i nie przestaje obowiazywac PRAWA Kodeksu Administracyjnego co adwokat Forystek bzdury mowi) to i tak obywatelowi na dobre wyjdzie bo nie bedzie targal sie sadach o swoja slusznosc ale po to aby dac KOPA temu wlasnie kretynowi ktory do dzisiaj zastanawial sie jak wykrecic obywatela. ..... w finale zasluzyc na prezent. Mysle , ze jak dobrze pojdzie to juz nie dlugo wielu obywateli Gminy Insko bedzie mialo wiele do powiedzenia w Sadzie za szkody wyzadzone im przez geniuszy z naszej Gminy. Nie czekajcie ale reagujcie. NIE BUJCIE sie tego ciemniactwa ktore Was tylko w biede pcha poprzez swoje prywatne decyzje ktore nic nie maja wspolnego z dobrem Gminy i obywateli !!!

PS Ktos zapytal czemu ja tak bardzo nie lubie tej Wladzy? Aby wszyscy wiedzieli , ze ja nie mam nic wspolnego z zadna polityka. Mna tylko i wylacznie sumienie i krzywda tej Gminy irytuje i irytowala poprzez genialne pomysly Pana Racinowskiego i jego Gangu co dziala na 99% przeciwko mieszkancom Gminy. Jeszcze nic fajnego podczas wlasnej kadencji Pan Racinowski ( czyli po mojemu NIKUS DYZMA) nic nie zrobil. Natomiast co miesiac kasuje pensje ktora rosnie jak dobre ciasto. Teraz nowy samochod no i wielkie inwestycje ZWIROWNIA gdzie pomimo ogolnej opini na NIE , nikus z banda robia swoje.... bo za 20% budzetu , co nie da to mieszkancowi NIC, zrujnuje wszystko co jest najpiekniejsze i drogocenne w Gminie. Zabije jezioro Insko i w duzym stopniu przyrode pozwalajac kopac doly dla zysku na 30 metrow w dol.... pomyslcie ludzie i nie dajcie sie. Walczcie z tym kretynizmem zanim bedzie za pozno. Moze juz nic tam dla mnie , ale szkoda mi Was ludzie. Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Myślisz Inwestor ,że nasze czyt.mieszkańców zdanie jest inne niż Twoje? Jest dokładnie takie same.Ale są radni którzy powagę sytuacji sprowadzają do gaci jak Szafran.Zwykłych obywateli nie musisz przekonywać ,bo oni nie mają obiecane koperty czy inne przyjemności jak przekupni radni i ich pryncypał.Jeszcze jak dodam ,że uchwałę przygotował Kudła z Paluchem to ludziom nic więcej tłumaczyć nie trzeba.Zwykli obywatele dostaną w prezencie ciężarówki, hałas ,kusz czy pył jak kto woli i rozpadający się ich życia dobytek jak domy. icon_cry.gificon_cry.gificon_cry.gif

Odnośnik do odpowiedzi

OLO, dziekuje ze sie rozumiemy. Oby tylko to zrozumialo nasze spoleczenstwo w Gminie. Ja naprawde staram sie nazywac sprawe po imieniu. Napewno duzo sie nie myle na podstawie tej wieloletniej walki i doswiadczeniu z ta nie normalnoscia co tam sie w Gminie dzieje. Jest to tez poparte tysiacem stron korespondencji , uwag, wnioskow ....no i oczywiscie wrodzonej ignorancji Pana Racinowskiego jak i wiekszosci jego swity. Przykro to ze Wladza Inska ktora w zaufaniu zostala wybrana , ponownie wystepuje przeciwko dobrym interesom Gminy mieszkancow. Przykro. Czy jest jakas zdrowa na to rada aby z tym skanczyc. Ciezko mi jest z tym cos zrobic raptownie z odleglosci 18000 km. Oni o tym wiedza.

Odnośnik do odpowiedzi

Byłam kiedyś radną dlatego doskonale wiem jak to wszystko wygląda od podszewki.Zdziwilibyście się wszyscy jak to się odbywa.To nic nie dzieje się wspólnie z radnymi ,z komisjami,nawet komisja rewizyjna ma guzik do gadania.Wszystko jest gotowcem przygotowanym przez Pana Kudłę teraz doszedł Procyk ale już się wtopił.Jeśli ktoś z radnych miał jakieś pytania zawsze odsyłano nas do Kudły.Słyszeliśmy tylko to co musieliśmy a nie co powinniśmy.Kiedyś często a może i na każdej sesji bywało małżeństwo M.To właśnie dzięki nim dowiadywaliśmy się prawdy i niektóre uchwały jednak nie były przegłosowane.Teraz Radni są całkowicie ubezwłasnowolnieni i mają klapki na oczach ,przecież to wszystko prawie podstawówka.O takich chodziło w wyborach by niczego nie rozumieli i nie umieli samodzielnie myśleć.Sam Racinowski nie odpowiada za wyborczy program jego radni też go popierali i ten program. Wygrali mówiąc nigdy spalarni i żwirowni a co zrobili pół roku po wyborach?Takich cudów nie uświadczysz nigdzie.Do nas powinny pielgrzymki zjeżdżać za ten cud może na tym będą lepsze pieniądze.

Odnośnik do odpowiedzi

Jezeli Klara ma racje co nie jest NIE MOZLIWE , to Pan Kudla powinien juz zaczac szukac sobie nowej pracy.... moze nawet w ZWIROWNI lub wypalarni wegla ...lub czekac az otworza Bioetanol lub moze na polu potrzebuje kogos co poscina mi trawe, chwasty zagrabi. Nie wiem co tym towarzyszom i przyjaciolom Gminy mozna zaoferowac.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...