Skocz do zawartości

Myśliwi to stare komusze sitwy i klany


lufa

Rekomendowane odpowiedzi

Spójrzcie na zdjęcia w poszczególnych kołach myśliwskich.Te same gęby w trzech pokoleniach od czasó wczesnej komuny.Do tego dokładają sobie nowych władarzy, by miec wszędzie wejścia i chody.

Obowiązujący w Polsce model gospodarki łowieckiej jest przestarzały: nie uwzględnia obecnych relacji na linii myśliwi – państwo – właściciele nieruchomości. Państwo nie ma narzędzi nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim i jego działaniami.

Rok temu Najwyższa Izba Kontroli wysłała kontrolerów do Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, zarządów okręgowych PZŁ, kół łowieckich, regionalnych dyrekcji lasów państwowych, nadleśnictw, urzędów marszałkowskich oraz starostw. W sumie skontrolowano 27 jednostek. Nieprawidłowości w zakresie organizacji i realizacji gospodarki łowieckiej stwierdzono na wszystkich jej etapach objętych kontrolą.

Co gorsza, według obowiązujących przepisów nie ma organu, który nadzorowałby i kontrolował działalność Polskiego Związku Łowieckiego. Kompetencje Ministra Środowiska ograniczają się do zapisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach i sprowadzają się jedynie do spraw mniejszej wagi (np. udział w postępowaniach skargowych). Żaden organ nie kontroluje także działalności biur polowań, organizujących przede wszystkim polowania dla zagranicznych myśliwych. Działania marszałków województw w tym zakresie ograniczały się do przyjmowania i sporadycznego sprawdzania dokumentów składanych przez biura.

Przyszłość też nie napawa optymizmem.

- Procedowana właśnie nowelizacja prawa łowieckiego zmierza w kierunku utrwalania starego porządku - podkreśla NIK.

Myśliwi lekceważą plany

Najpoważniejsze zarzuty kontrolerów dotyczą bałaganu w dokumentacji polowań, który uniemożliwiał ustalenie rzeczywistego stanu i liczby upolowanych zwierząt, a także sporządzania rocznych planów łowieckich (RPŁ).

Rzetelność planów jest niezwykle istotna, ponieważ są one praktycznie jedynym dokumentem, który dostarcza informacji o stanie zwierzyny, działaniach planowanych i podjętych w poprzednim sezonie na terenie wszystkich obwodów łowieckich. Tymczasem ewidencja łowiecka, a przede wszystkim dane wykazywane w rocznych planach łowieckich budziły zastrzeżenia NIK. Zwłaszcza, że bardzo często nie dotrzymywano realizacji planów pozyskania zwierzyny, przede wszystkim dzików i zwierzyny drobnej. Myśliwi najczęściej tłumaczyli to przyczynami obiektywnymi m.in... brakiem własnych umiejętności strzeleckich. Zdarzało się, że liczba upolowanych zwierząt zapisana w rejestrach upoważnień do polowań, książkach ewidencji myśliwych na polowaniach indywidualnych i w protokołach z polowań zbiorowych była większa lub mniejsza od liczby wykazanej w części sprawozdawczej planów rocznych.

To jeszcze polowanie czy już kłusownictwo

Kontrola ujawniła także szereg nieprawidłowości w dokumentowaniu przebiegu polowań. Zdarzało się, że nie zwracano upoważnień do wykonywania polowania indywidualnego, dokonywano odstrzału zwierzyny na podstawie upoważnień wystawionych na inne osoby lub wykazywano w upoważnieniach zwierzynę upolowaną w innych obwodach. Odnotowano także przypadki rozszerzania zakresu raz wydanych upoważnień o dodatkowe gatunki i większą ilość zwierzyny (od kilku do nawet kilkudziesięciu sztuk w sezonie w jednym tylko obwodzie). NIK zauważa, że takie działania noszą znamiona kłusownictwa.

Ten klan należy rozwiązać i stworzyć od nowa bez prawa bycia w zarządach byłym komuchom i ich następcom rodzinnym.Nic dziwnego,że czują się jak sycylijska mafia.

Odnośnik do odpowiedzi

To nie są myśliwi lecz ochlapusy dawnej paczki. Wóda służy im do utrzymywania kontaktów.Jakim prawem zwierzyna ma być własnością SP a ta komusza sitwa ma posiadać prawo do jej odstrzału.Dlaczego utrzymuje się w Polsce prawo czasów komunistycznych? Obecne polowania to zjazdy partyjne notabli celem nachlania się .

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...