Skocz do zawartości

Podatek rolny na bieżący rok


Rolnik

Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłym roku będzie obowiązywał podatek rolny w dotychczasowym kształcie. Zmiana systemu podatkowego dla rolników ma bowiem nastąpić dopiero w 2014 r. Oznacza to, że w 2013 r. stawki będą zależały od średniej ceny skupu żyta za trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Wskaźnik ten publikuje prezes Głównego Urzędu Statystycznego 20 października, ale biorąc pod uwagę ceny skupu żyta w tym roku, już teraz można przewidzieć, że wzrosną one niewiele w stosunku do cen zeszłorocznych.

GUS podaje ceny produktów rolnych w podziale na dwie kategorie: ceny stosowane przez osoby prawne i samodzielne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (bez osób fizycznych) oraz ceny na targowiskach, a więc te, które stosują osoby fizyczne.

Z danych wynika, że w 2011 r. firmy skupowały zboże po ok. 73 – 76 zł, a na targowiskach ceny kształtowały się na poziomie ok. 78 zł. W tym roku ceny wzrosły. W czerwcu firmy i inne podmioty płaciły ok. 85 zł, a w lipcu prawie 78 zł za 1 decytonę (dawniej: kwintal). Z kolei na targowiskach ten gatunek zboża można było kupić za odpowiednio 83 zł i 79 zł. Średnia cena z tych miesięcy wyniosła więc ok. 81 zł. Gdyby taka była średnia cena za trzy kwartały tego roku, to stawka podatku od 1 ha przeliczeniowego (od gruntów gospodarstw rolnych) wyniosłaby w przyszłym roku 202,5 zł i byłaby wyższa od obecnie obowiązującej (185,45 zł) o 17,05 zł. Z kolei stawka dla tzw. gruntów pozostałych wyniosłaby 405 zł, co oznacza wzrost o 34 zł od 1 ha.

Wzrost cen żyta nie oznacza jednak automatycznie wzrostu stawek podatkowych w przyszłym roku. Jak wyjaśnia dr Bogumił Pahl, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego, rada gminymoże obniżyć średnią cenę skupu żyta, przyjmowaną jako podstawa obliczania podatku rolnego (ogłaszaną przez prezesa GUS – przyp.red.) na obszarze gminy. Obniżenie średniej ceny skupu żyta spowoduje obniżenie stawek podatku rolnego.

Bogumił Pahl zwraca jednak uwagę, że jest to uprawnienie rady gminy, a nie jej obowiązek. W praktyce gminy uchwalają niższe ceny skupu żyta. Mogą też różnicować wysokość średniej ceny skupu żyta w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli jednak rada gminy nie podejmie uchwały obniżającej ceny skupu żyta, to na terenie gminy będą obowiązywały stawki wynikające z komunikatu prezesa GUS. Bogumił Pahl wyjaśnia, że ustawa o podatku rolnym nie przewiduje rozwiązania na wzór ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, pozwalającego na zastosowanie stawek z roku poprzedniego.

Ceny żyta

Średnia cena skupu 1 kwintala żyta za trzy pierwsze kwartały roku

2010 – 37,64 zł

2011 – 74,18 zł

2012 – 81* zł* prognoza DGP

Przy takim budżecie jak nasz wiadomo co nas czeka na październikowej sesji. Myślę, ze teraz racin pójdzie po bandzie.

Odnośnik do odpowiedzi

Radny a tak woli ścisłości powiedz mi czy nie jest tobie wstyd, że w ubiegłym roku podniosłeś rękę za podwyżką podatków a teraz nawet dożynek dla rolników z naszej gminy nie robicie. Kasę ciągniecie a żałujecie podziękować tym rolnikom w prosty sposób jakim jest zabawa. Wstydź się hipokryto !!!

Odnośnik do odpowiedzi

b49dabf43d343fa1aa4c3d8a6422fc02.png

615001b02c8bd56fc4721d309238a0e0.png

Gmina jak zwykle robi przetargi kontrolowane dla swoich zwolenników. A czy mieszkańcy cokolwiek z tego rozumieją?

Oświadczam,że Torba też na ul. Żeromskiego forsuje sprzedaż w formie ustnego "dogadywania się". Co to ma wspólnego ze sprzedażą resztek majątku gminnego za najwyższą ceną? To jest raczej akt desperacji przed totalną klęską finansową.

Czemuś głupi?Boś burak.......

Odnośnik do odpowiedzi

b49dabf43d343fa1aa4c3d8a6422fc02.png

615001b02c8bd56fc4721d309238a0e0.png

Gmina jak zwykle robi przetargi kontrolowane dla swoich zwolenników. A czy mieszkańcy cokolwiek z tego rozumieją?

Oświadczam,że Torba też na ul. Żeromskiego forsuje sprzedaż w formie ustnego "dogadywania się". Co to ma wspólnego ze sprzedażą resztek majątku gminnego za najwyższą ceną? To jest raczej akt desperacji przed totalną klęską finansową.

Czemuś głupi?Boś burak.......

119 to działka poniżej domu p.Ledzińskich, gdzie nie ma drogi dojazdowej a 86 i 81 to działanie na rzecz sąsiadów p.Zimnickiego. (czyli powiększenie działki w kierunku jeziora. Wcześniej swoją działkę jako burmistrz kupił Zimnicki. Moralną oraz prawną ocenę pozostawiam mieszkańcom. Liczę na merytoryczne wpisy.

Odnośnik do odpowiedzi

~Wyznanie wiary w Donalda "AmberGolda" Tuska:

Wierzę w jednego Tuska, Ojca Wszech-uwielbianego, Stworzyciela Zielonej Wyspy i Autostrad, wszystkich dotacji z Unii - widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Rostowskiego, ministra Tuska prawdomównego, który z Balcerowicza jest zrodzony, przed wszystkimi długami. Tusk z Tuska, Europejskość z Europejskości, Fakty prawdziwe z TVN-u prawdziwego. Przez Lisa stworzone, po dziś dzień mówione. Współistotne Tuskowi. A przez Niego wszystko się stało. On to dla nas lemingów i dla naszego zgłupienia, zstąpił z Kaszub. I za sprawą mitu o dziadku z Wermachtu, przyjął miliardy z Unii i stał się premierem. Pomógł Grecji również za nas, pod namową Angeli. Został przez nią poklepany, pochwalony i nagrodzony. I ponownie wybrany dnia wyborczego, jak "przewidział" OBOP. I wstąpił do Rządu. Siedzi po prawicy Bronka. I powtórnie przyjdzie w chwale, na następną kadencję. A k******* jego nie będzie końca. Wierzę w Donka Sondażowskiego, Pogromcę Kiboli, który z Nocnej Zmiany pochodzi. Który z Niesiołowskim i Kopacz wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę. Który mówi ustami Olejnik, Durczoka i Miecugowa: wierzę w jedną, wielką, powszechną i aferalną Platformę Obywatelską. Wyznaję drożyznę, brak emerytury i podwyżki podaków by lepiej się żyło. I oczekuję powrotu gumy DONALD w kioskach Ruchu oraz wprowadzenia ACTA, GMO i mianowania Kasi Tusk naczelną ONET-u.

PS. Z pewnością sympatykom PO aktywował się właśnie mechanizm wyuczonego schematycznego myślenia i nazywają mnie moherem :-) Chcę Wam w tym miejscu zakomunikować, że nie jestem fanem bratniej partii PO, czyli PiS-u, ani jego satelity - SP. Poza tym nie jestem fanem konia trojańskiego Tuska - Palikota, ani takich "hub politycznych" jak SLD i PSL. A zatem PO-file... jak widzicie, można krytykować Tuska i PO, mając nieskażony partyjnie mózg :-)

Odnośnik do odpowiedzi

Modlitwa jest bardzo trafiona. Napisana z rozpaczy i trzeba przyznać, ze też świetnie pasuje do naszej gmina. Nie darmo mówią, że przykład idzie z góry. Modlitwa zawsze podnosiła mnie na duchu, dzisiaj jest mi przykro i żal, że takich mamy przedstawicieli władzy. Kogo popiera"gaga" mnie osobiście nie obchodzi. Wiem tylko, że nie popiera żwirowni i żwirowskiego. To mi wystarcza.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...