Skocz do zawartości

iński urban


szmaciarze

Rekomendowane odpowiedzi

Doszkalajmy się:


  • :

    Gminy zawierają porozumienia z inwestorami dotyczące finansowania planów zagospodarowania. Bez nich pewnych inwestycji nie dałoby się zrealizować

    Najczęściej zawierane są umowy cywilnoprawne, na mocy których gmina przenosi koszty związane z przygotowaniem i przyjęciem aktów w zakresie planowania przestrzennego na zainteresowanego inwestora. Czy jest to jednak praktyka legalna?

    Jan B. zakupił w gminie K. nieruchomość rolną, wobec której miał zamiary inwestycyjne. Zwrócił się więc do gminy o podjęcie działań zmierzających do przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zmieniłby przeznaczenie gruntu.

    Koszty dla inwestora

    Gmina stanęła na stanowisku, że przyjęcie planu będzie możliwe, jeżeli koszty związane z jego przygotowaniem pokryje inwestor. Zawarto umowę trójstronną pomiędzy inwestorem, gminą oraz urbanistą.

    Na tej podstawie urbanista wykonywał na rzecz gminy prace związane z przygotowaniem planu, ustalając przy tym wysokość opłaty planistycznej na 15 proc. w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości.

    Inwestor stracił źródło finansowania, więc nieruchomość sprzedał. Kiedy gmina wymierzyła mu opłatę planistyczną, wystąpił z powództwem o zwrot wydatków poczynionych na przygotowanie planu.

    Zdaniem inwestora sposób finansowania planu był niezgodny z prawem, ponieważ art. 21 ustawy o planowaniu przestrzennym wprowadza generalną zasadę, że koszty sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ponosi gmina. Partycypacja inwestorów prywatnych w finansowaniu planów miejscowych jest możliwa, jedynie gdy chodzi o inwestycje celu publicznego.

    Sąd Rejonowy w Miastku, który rozpoznawał sprawę w I instancji, przyznał inwestorowi rację, że finansowanie planu miejscowego przez inwestora prywatnego jest sprzeczne z ustawą, a to oznacza nieważność zawartej między stronami umowy. Inwestorowi przysługuje więc roszczenie o zwrot poniesionych kosztów jako świadczenia nienależnego. Sąd jednakże uznał, że obowiązek zwrotu korzyści wygasł, ponieważ gmina wydała uzyskane środki na wykonywanie obowiązków samorządu, co w ocenie sądu oznacza, iż nie jest już wzbogacona (art. 409 kodeksu cywilnego).

    Ponadto, zdaniem sądu, sfinansowanie planu miejscowego czyniło zadość zasadom współżycia społecznego, gdyż zwiększyło wartość gruntów należących do powoda, który po ich spieniężeniu uzyskał godziwy zysk (por. wyrok SR w Miastku z 30 czerwca 2010 r., sygn. I C 62/09, niepubl.).

    To był obowiązek gminy

    Inwestor wniósł apelację od wyroku. Sąd Okręgowy w Słupsku w wyroku z 17 grudnia 2010 r. (sygn. IV Ca 473/10, niepubl.) uwzględnił ją i zasądził w całości zwrot poniesionych wydatków wraz z odsetkami.

    Zgodził się z zarzutami inwestora do wyroku sądu I instancji zarówno w kwestii wzbogacenia, jak i naruszenia zasad współżycia społecznego. Zaaprobował stanowisko inwestora, że niezgodne z zasadami współżycia jest wykorzystanie wpłaconych na konto gminy środków na finansowanie planów, skoro obowiązek pokrycia tych kosztów przez jednostkę samorządu wynika z ustawy.

No dał ci "Gość" sam nie wiedziałem że nawet wyroki są w tych sprawach! Brawo a nasi rajcy przygniatają głupotą i niewiedzą i się z nią obnoszą na forum hahahahah. Przepisy są w ustawach i w wyrokach sądów gdzie takie przepisy łamano. Może nasza gmina kolejna w kolejce do sądu.

A ty podaj przepis, który zabrania mieszkańcowi finansować plan. Nie ma, nie jest to zabronione, czyli jest dozwolone.

Ech ty cieciu siedzisz i skrobiesz jak kura pazurem i dalej brniesz w to szambo.

Odnośnik do odpowiedzi

Kto brnie w szambo? Z tego co wiem, racin podpisywał umowy na finansowanie planów, jacek jeszcze nie podpisał takiej umowy z nikim, więc pretensje do Endriu

Nie no ja się posikam! Dalej nie rozumiesz gdzie popełniłeś błąd!!!! Ale to dobrze. Znaczy że rządzą ciecie :lol: Racin podpisał zupełnie coś innego :P Porozumienie ze żwirownia to inna bajka a ty powiązałeś to ze sobą :D Może lepiej dalej pisz że każdy mieszkaniec może sobie zapłacić za plan a przyjdzie ci ciężko zapłacić za twoją głupotę. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no ja się posikam! Dalej nie rozumiesz gdzie popełniłeś błąd!!!! Ale to dobrze. Znaczy że rządzą ciecie :lol: Racin podpisał zupełnie coś innego :P Porozumienie ze żwirownia to inna bajka a ty powiązałeś to ze sobą :D Może lepiej dalej pisz że każdy mieszkaniec może sobie zapłacić za plan a przyjdzie ci ciężko zapłacić za twoją głupotę. Pozdrawiam ;)

O co ci durniu chodzi? Kto takie umowy podpisywał? Ja? pretensje miej do tego co w to szambo gminę wprowadził!
Odnośnik do odpowiedzi

A ty podaj przepis, który zabrania mieszkańcowi finansować plan. Nie ma, nie jest to zabronione, czyli jest dozwolone.

O to co piszesz nieuku cholerny......piszesz bzdety że kazdy mieszkaniec może sobie iść do gminy zapłacić za zrobienie sobie planu i nikt mu nie zabroni. Jakim trzeba być idiota żeby takie bzdury pisać....o to chodzi....bynajmniej ja tak sobie myślę....jeśli jest przepis inny niż podał "Gość" to go podaj i tyle w temacie...

Odnośnik do odpowiedzi

A ty podaj przepis, który zabrania mieszkańcowi finansować plan. Nie ma, nie jest to zabronione, czyli jest dozwolone.

Napisano dziś, 20:38

Kto brnie w szambo? Z tego co wiem, racin podpisywał umowy na finansowanie planów, jacek jeszcze nie podpisał takiej umowy z nikim, więc pretensje do Endriu

Nie no ja się posikam! Dalej nie rozumiesz gdzie popełniłeś błąd!!!! Ale to dobrze. Znaczy że rządzą ciecie :lol: Racin podpisał zupełnie coś innego :P Porozumienie ze żwirownia to inna bajka a ty powiązałeś to ze sobą :D Może lepiej dalej pisz że każdy mieszkaniec może sobie zapłacić za plan a przyjdzie ci ciężko zapłacić za twoją głupotę. Pozdrawiam ;)

O to co piszesz nieuku cholerny......piszesz bzdety że kazdy mieszkaniec może sobie iść do gminy zapłacić za zrobienie sobie planu i nikt mu nie zabroni. Jakim trzeba być idiota żeby takie bzdury pisać....o to chodzi....bynajmniej ja tak sobie myślę....jeśli jest przepis inny niż podał "Gość" to go podaj i tyle w temacie...

Możecie się oakzać kontynuatorami poprzedników.Tylko wasza glupota jeszcze tego nie uwidoczniła. Precz z komuną ,precz z żydokomuną,precz z lokalnymi układami i złodziejstwem.

Odnośnik do odpowiedzi

Możecie się oakzać kontynuatorami poprzedników.Tylko wasza glupota jeszcze tego nie uwidoczniła. Precz z komuną ,precz z żydokomuną,precz z lokalnymi układami i złodziejstwem.

To się okaże czy amen ,czy wasza upadłość kliki rządzącej od wielu lat w tej gminie.To wy sprowadziliście tę gminę do ruiny.Amen.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...